شاید کمتر کسی در ۲۰ سال قبل فکر اش را می کرد اینتــــــرنت به این ســــــــــــــــــرعت تمام زندگـــــــــــــی مردم را تحت شعاع قرار دهد اما این اتفاق افتاد 

شاید کمتر کسی در ۲۰ سال قبل فکر اش را می کرد اینتــــــرنت به این ســــــــــــــــــرعت تمام زندگـــــــــــــی مردم را تحت شعاع قرار دهد اما این اتفاق افتاد و امـــــــــروزه علاوه بر زندگی کسب و کــــــار اصلی شده است .

خیلی ساده پندارانه استـــــــــــــــــ که ما این انقلاب را نوعی شگفتی بپنداریم بلـــــکه شگفتی اصلــــــــی تغییر سبک زندگی ما انسان هاست ذهـــــن انسان به وجود آورنده خیــــلی از شگفتی ها بوده و خواهد بود .

جستجوی اجتماعی

دامنه جستجوی امروزه به محیط‌ها و شبکه‌ای اجتماعی هم کشیده شده است و در واقع منبع اصلی کسب اطلاعات برای ما در زمان جستجو برای محصولات و خدمات به‌ حساب می‌آید. نتیجه این موضوع این است که امروزه مهم‌ترین بازاریابان هر شرکتی جزء فعال‌ترین افراد از آن مجموعه در شبکه‌های اجتماعی بوده و بیشترین ارتباط آنلاین را با مشتریان، مشتریان بالقوه، شرکاء و عرضه‌کنندگان دارند.

هر قدر تعداد حامیان و پشتیبانان یک شرکت بیشتر باشد، از لحاظ تجاری به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کند. بجای انتشار گروهی پیام‌های تبلیغاتی به‌ مانند گذشته، امروزه بازاریابان بیشتر باید نقشی به ‌عنوان تسهیل‌کننده، ایجادکننده ارزش، تأمین‌کننده خوراک مناسب برای گفتگوهای آنلاین و مشوق مخاطبین برای ایجاد ارتباط با شرکت باشند. در طی انجام دادن این موضوع، مشارکت‌کنندگان در این ارتباط هستند که منجر به ادامه‌دار شدن و اثرگذار بودن پیام‌های یک سازمان می‌شوند.

شنود اجتماعی

این به معنای این است که کسب‌وکارها باید تبدیل به در حوزه‌های خاص تبدیل به کارشناسان خبره‌ای شوند. با استفاده ابزارهای شنود اجتماعی، هر کسب‌وکاری باید قادر به کسب اطلاع از موضوعات و بحث‌هایی باشد مشتریان فعلی و بالقوه آنها در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با آنها بیان می‌کنند یا حتی به اشتراک می‌گذارند. در طی انجام دادن این کار، احتمال اینکه به موضوعات موردعلاقه مخاطبین برای تولید محتوا پی ببرند بیشتر شده و بهتر و بهتر قادر به برقراری ارتباطی دوسویه با مخاطبین خود می‌شوند.

در طی پیگیری و دنبال کردن محتوای تولیدشده توسط شرکت‌ها که بیشترین تأثیر را بر برند آنها از خود بر جای می‌گذارد و همچنین بصورت گسترده به اشتراک گذارده می‌شود، اطلاعات نقش بسیار مهمی دارد. با داشتن درکی جامع از میزان اثرگذاری و کیفیت نوع خاصی از محتوای تولید شده، آن کسب‌وکار قادر به تهیه و انتشار محتوای بهتر و مستمر می‌شود. استفاده از اطلاعات به ‌منظور شناخت نوعی از محتوا که مخاطبین علاقه بیشتری به اشتراک‌گذاری آن با دیگر دوستان خود دارند و همچنین از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار است، طبیعتاً به این معنا است که این کسب و قادر بازده قابل قبولی از مخاطب دریافت کرده و منابع بیشتر و بهتری را می‌تواند بست و توسعه آن نوع از محتوا می‌تواند مورد استفاده قرار دهد.

رویکرد فعال

کسب‌وکارها همچنین باید مشوق شکل گرفتن بسترهایی برای دریافت نظرات و انتقادات مخاطبین و حمایت از آنها ابراز نظر آنها باشند. در حوزه‌های صنعتی کسب‌وکارهایی که بصورت رودررو با مشتریان خود در ارتباط هستند، باید از مشتریان در مورد استفاده از بازخورد مثبت آنها در شبکه‌های اجتماعی به‌ منظور تشویق دیگر مشتریان کسب اجازه کنند.

نقل شفاهی یا دهان‌به‌دهان همواره نقشی حیاتی در موفقیت کسب‌وکارها داشته است. درگذشته کسب‌وکارها این موضوع را به شانس خود و بازار واگذار کرده و تصور می‌کردند که با ارائه محصولات و خدمات بی‌عیب و نقص و ایجاد تجربه خوب برای مشتری از ارتباط با خودشان، پیشنهاد مثبت آنها به دیگران را بدست می‌آورند. هرچند که این اصل همچنان به قوت خودش باقی است، اما بااین‌وجود، دیگر کافی نیست. کسب‌وکارها در زمینهٔ ایجاد و تشویق به ارائه نقل شفاهی یا دهان‌به‌دهان در مورد خودشان باید بیشتر بصورت استراتژیک و بلندمدت بی اندیشند.