در گذشته، بازاریابی ویدیویی کاری پرهزینه و وقت گیر بود، اما امروزه با پیشرفت تجهیزات تولید حرفه ای ویدیو، فناوری گوشی های هوشمند و آسانی استفاده از بسترهایی مانند یوتیوب، تقریبا هر کسی می تواند یک بازاریاب ویدیویی باشد. در نتیجه، بر اساس گزارش اوتبرین، در حال حاضر ۸۷ درصد از بازاریاب های آنلاین در بازاریابی خود از محتوای ویدیویی استفاده می کنند.

سریع تر بودن، آسانتر بودن و ارزانتر بودن همیشه به معنی بهتر بودن نیست، اما چند روش ساده وجود دارد که کیفیت ویدیوهای شما را تضمین می کند. موارد زیر، هشت اشتباه رایج بازاریاب های ویدیویی بلندپرواز است که به همراه روش جلوگیری از آنها ارائه شده است:

بیشتر بخوانید : ۴ روش استفاده کارآفرینان از چاپ سه بعدی

  1. فشار مفرط برای فروش (hard sell)

زمانی که بیش از حد برای فروش به مخاطب فشار می آورید، مانند این است که در اولین ملاقات از طرف مقابل بخواهید با شما ازدواج کند.

بله، غیرممکن نیست، اما اگر رابطه را مرحله به مرحله ایجاد کنید شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت. مثلا با تولید تیزرهای ویدیویی، می توانید مشتریان بالقوه خود را کنجکاو کنید و این باعث می شود که محتوای شما بیشتر به اشتراک گذاشته شود و یک رابطه مستمر به وجود بیاید.

  1. ویدیوها بخشی از کمپین بازاریابی شما نیستند

شما تنها یک بار برای ایجاد تاثیر اولیه بر مخاطبان خود فرصت در اختیار دارید، در نتیجه بسیاری از شرکت ها با اطلاعات بیش از حد و تعریف های مبالغه آمیز از خود مشتری را سردرگم می کنند. روش و روند ارائه پیام خود را تنظیم کنید و بدون اینکه دامنه توجه نسبتا کوتاه بیننده را هدر بدهید، جایی را هم برای تصور و کنجکاوی او باقی بگذارید.

نکته مهم این است  که همیشه باید کار خود را از طریق کمپین انجام بدهید. به جای اینکه فقط یک ویدیوی پنج دقیقه ای تهیه کنید، باید یک رویکرد چندبخشی داشته باشید، مثلا یک ویدیوی دو دقیقه ای تولید کنید و هماهنگ با آن، شش بخش ۳۰ ثانیه ای دیگر تهیه کنید که باز هم مجموعا همان پنج دقیقه خواهد شد. اما این روند، با استفاده از چیزی که به آن اثر عمل آوری (marinating effect) می گوییم، تاثیر گذاری جهت هدف مورد نظر را متمرکز و چند برابر می کند. امروزه دامنه توجه بینندگان بسیار کوتاه شده است، لذا ویدیوی شما باید کوتاه، آموزنده، سرگرم کننده و بجا باشد.

یک ارتباط عاطفی ایجاد کنید، به آنها انگیزه بدهید و آنها را به جایی برسانید که انتظار گام بعدی را بکشند.

  1. عنوان و سئوی ضعیف

محتوا یک چیز است، سمت و سوی آن چیز دیگری است. برای بهبود سئو و کسب بازدیدهای بیشتر، عنوان های جذاب و تگ های موثر ضروری هستند.

ویدیوی بسیار خوبی که هیچ کس نتواند آن را پیدا کند، هدف تولید آن را کاملا بی معنی و تمام تلاش برای تولید آن را بی ثمر می کند.

  1. محتوای ناهماهنگ

موضوع مهم در بازاریابی ویدیویی فقط تصاویر بصری نیست. ویدیویی می تواند تاثیرگذار باشد که تصاویر را در بهترین ترکیب با صدا و متن هماهنگ می کند. هنگامی که در حال تهیه ویدیوی خود هستید، باید تمامی این مولفه ها را مد نظر داشته باشید. همه چیز باید به شکل آگاهانه و سنجیده برنامه ریزی شده باشد.

استفاده مناسب ار کلمات، تُن صدا، استفاده صحیح از بخش های صفحه نمایش و محتوا، همگی مجموع جذابیت بسته تولیدی شما را افزایش می دهند.

  1. تمرکز بر محصولات و نه مردم

اگر اطلاعات حرف باشند و داستان ها عامل فروش، پس لازم است ویدیوهای خود را به فهرستی از اطلاعات درباره محصولات تان تبدیل نکنید. بر روایت کردن داستان هایی از افرادی که از محصولات شما استفاده می کنند و مزایایی که از آن کسب می کنند تمرکز کنید. اگر داستان خود را به خوبی روایت کنید، در اینصورت مخاطبان خودشان به دنبال اطلاعات بیشتر خواهند رفت.

  1. عدم بهره برداری از قدرت ویدیو

اگر یک تصویر هزاران حرف در خود دارد، تصور کنید یک ویدیوی خوب چه ارتباطی می تواند برقرار کند (حتی اگر تنها ۳۰ ثانیه باشد). اما باید اطمینان پیدا کنید که ویدیوهای شما محتوای مناسب را به روش مناسبی ارائه می کنند. موضوع مهم در ویدیو سبک است. در واقع بر خلاف آنچه ممکن است تصور کنید، سبک مهم تر از محتوا است. لازم است سبک مناسبی داشته باشید، سبکی که مختص برند شما باشد، باعث تعالی پیام شما شود و باعث شود که مخاطب هدف شما آن پیام را بپذیرد.

بیشتر بخوانید : ۴ اشتباه در کار که باید خودتان را به خاطر آنها ببخشید

  1. استفاده کم از پلتفورم های رسانه های اجتماعی موجود

یوتیوب فوق العاده است، اما تنها پلتفورم موجود نیست. با انتشار ویدیوهای خود روی همه پلتفورم ها، مانند فیسبوک، لینکدین، توییتر و اینستاگرام می توانید دامنه دسترسی به آنها و سئوی خود را بهبود بخشید. این به معنی بارگذاری ویدیو در یوتیوب و سپس گذاشتن همان لینک یوتیوب در بقیه پلتفورم ها نیست. هنگامی که ویدیوی خود را در سایت یک پلتفورم دیگر، مثلا فیسبوک بارگذاری می کنید، دو برابر بیشتر از گذاشتن لینک یوتیوب بازدید کسب می کنید.

ضمنا ایمیل را هم فراموش نکنید. بر اساس تحقیقات معتبر، افزودن یک ویدیو در ایمیل، باعث افزایش نرخ کلیک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد می شود.

  1. ویدیو بیش از حد طولانی است

ما در روزگار تمایل به رضایت فوری و دامنه توجه کوتاه زندگی می کنیم. در این روزگار، قانون جادویی جذب مخاطب، روی یک صحنه جامع، سرگرم کننده و محدود خود را نشان می دهد. قرار گرفتن ویدیو در چنین صحنه ای مُهر ضمانت بازاریابی ویدیویی است.

اجتناب از این اشتباهات باعث می شود بتوانید راهبرد بازاریابی ویدیویی ایجاد کنید که با مخاطب هدف شما ارتباط برقرار می کند، برایش اهمیت پیدا می کند و او را به تعامل وا می دارد. همه اینها به نوبه خود باعث جذب ترافیک به سایت شما و در نهایت افزایش میزان فروش خواهند شد.