اهمیت مشاوره قبل از سفارش طراحی سایت

امروزه صاحبان کسب و کارها برای معرفی محصولات خود به راه اندازی سایت های اینترنتی روی آورده اند. افرادی نیز مانند وکلا، مشاوران، پزشکان و … معرفی و خدمات خود را از طریق سایت های اینترنتی ارائه می دهند. افراد دیگری نیز جدا از کسب و کار و ارائه خدمات، سایتی را جهت معرفی خود و دلنوشته هایشان راه اندازی می کنند. طراحی سایت یک حرفه تخصصی است اگر سایت توسط افراد مجرب طراحی نشود سایت بازدهی مناسبی جهت فروش محصولات یا ارائه خدمات نخواهد داشت.

برای طراحی سایت برخی ها از مدیریت محتوای رایگان مانند وردپرس استفاده می کنند و برخی نیز از طریق کد نویسی سایت را طراحی می کنند. هر کدام از این روش ها اگر با برنامه ریزی و در نظر گرفتن اهداف صاحب سایت انجام شود نتیجه خوبی خواهد داشت.

شرکت ها و افراد متعددی وارد عرصه خدمات طراحی سایت شده اند که قیمت ها و امکانات آنها برای طراحی سایت اختلاف زیادی با هم دارند. این موضوع سردرگمی زیادی را برای افرادی که دنبال یک شرکت خوب برای طراحی سایت هستند ایجاد کرده است.

از گذشته های دور برای انجام و شروع هر کاری مشورت توصیه شده است برای راه اندازی سایت نیز اگر مشاور خوب و متخصص را در کنار خود داشته باشید بار هزینه های اضافی و اشتباهات در طراحی سایت کاهش پیدا می کند. اگر طراحی سایت بروز باشد و اصول سئو در آن رعایت شود این شانس برای شما ایجاد خواهد شد که افراد بیشتری از سایت شما بازدید کنند.

در طراحی سایت نکات ریزی وجود دارد که اعمال کردن آنها کار هر کسی نیست. حتی انتخاب رنگ ها نیز در طراحی یک سایت با کیفیت و کاربر پسند تاثیرگذار خواهد بود.

رعایت چند نکته قبل از طراحی سایت

در آغاز کار باید برای خود تعیین کنید که چه نوع سایتی لازم دارید چون هزینه طراحی و کارکرد سایت فروشگاهی، سایت شخصی و سایت شرکتی با همدیگر متفاوت هستند.

 • وب سایت های شرکتی: این نوع سایت به معرفی خدمات شرکت ها می پردازد که شامل سایت های سازمانی، پزشکی، صنعتی و غیره می باشد.
 • وب سایت فروشگاهی: جهت فروش خدمات و کالا این نوع سایت ها به دلیل فروش آنلاین و سبدهای خرید از نظر طراحی پیچیدگی بیشتری دارند.
 • وب سایت های تخصصی: سایت های آژانس هواپیمایی، سایت های املاک، سایت های آموزشی و … نمونه های از سایت های تخصصی هستند.
 • وب سایت شخصی

با تعیین نوع سایت در ابتدای کار از اتلاف هزینه، وقت و دوباره کاری جلوگیری خواهد شد. اگر از انتخاب نوع وبسایت اطمینان ندارید با مشاوران و کارشناسان مجرب تماس برقرار کنید.

امکانات سایت را قبل از طراحی مشخص کنید

در ابتدا درباره مشتریان خود تحقیق کنید. در این مرحله باید به این نتیجه برسید که چه افرادی در دسته مخاطبان شما قرار خواهند گرفت و آن چیزی که در سایت قرار می دهید برای چه افرادی مناسب است. در طراحی وب باید به رده سنی، جنسیت، مقطع تحصیلی و شغل مخاطب توجه کرد که کدام دسته مخاطب سایت شما هستند. این موارد باید از ابتدا پیش بینی و در اختیار طراح قرار گیرد.

چه امکاناتی در سایت نیاز دارید؟ در این مرحله جستجو کنید که سایت شما برای تحقق یافتن اهدافتان چه امکاناتی لازم دارد. اگر امکانات ویژه ای لازم دارید حتما با شرکت طراحی سایت در این زمینه مشورت کنید. به این دلیل لازم است قبل از شروع کار از حضور مشاور بهره ببرید چون ممکن است سایت شما ویژگی در آن تعبیه شود که مورد استفاده قرار نگیرد.

بودجه مورد نیاز طراحی سایت

برای طراحی سایت بودجه حرف اول را می زند. به همین دلیل مشاوره قبل از طراحی سایت اهمیت پیدا می کند که بر اساس بودجه شما سایت مورد نظر طراحی شود. اگر بودجه کافی ندارید می توانید از مدیریت محتواهای رایگان مانند جوملا و وردپرس استفاده کنید اما برای راه اندازی سایت های فروشگاهی معتبر و سایت های تخصصی نیاز به هزینه مناسبی است.

در کل باید گفت طراحی سایت سرمایه گذاری است و نباید با دید هزینه به آن نگاه کرد چون شما از طریق فضای اینترنت مشتریان جدیدی را پیدا خواهید کرد. پس باید گام اول را در ابتدا اصولی برداشت.

در طراحی سایت سه روش طراحی سایت پرطرفدار وجود دارد اولی سایت های قالب آماده مانند وردپرس و جوملا، دوم سایت های اختصاصی PHP   و سوم سایت های اختصاصی ASP.NET هستند. اگر شرکت و یا کسب و کار بزرگی دارید یا در آینده می خواهید وبسایت خود را گسترش دهید به سراغ سایت های آماده مانند وردپرس نروید.

یک شرکت خوب طراحی را چطور پیدا کنیم؟

بیشترین سردرگمی در راه اندازی سایت در بخش انتخاب شرکت برای طراحی سایت اتفاق می افتد برای اینکه راحت تر یک شرکت خوب را پیدا کنید مواردی را باید بررسی کرد.

 • در مرحله اول بررسی کنید شرکت مدنظر قبل از سفارش مشاوره ارائه دهد.
 • نمونه کارهای شرکت را حتما ببینید و با تعدادی از مشتریان شرکت طراح گفت و گو کنید.
 • سعی کنید با مسئولان و طراحان شرکت ملاقات حضوری داشته باشید.
 • سبک های طراحی که توسط این شرکت انجام شده را بررسی کنید.
 • مطالب نوشت شده در سایت را مطالعه کنید.

بررسی هزینه سایت بستگی به مواردی همچون نوع وب سایت، سیستم طراحی وب سایت، میزان حرفه ای بودن تیم طراحی و امکانات مورد نیاز دارد. طراحی سایت با استفاده از پلتفرم های آماده به دلیل اینکه نیاز به برنامه نویسی ندارد ارزانتر است. بخشی از هزینه طراحی سایت دستمزد برنامه نویسان خواهد بود.

بعد از اینکه موفق به انتخاب شرکت طراحی وب سایت شدید و در مورد هزینه ها به توافق رسیدید حتما قرارداد را مورد بررسی قرار دهید که امکانات مورد نیاز شما در آن گنجانده شده باشد.

حتی بهتر است در تعیین نام دامنه و نوع هاست مورد نیاز مورد توجه قرار دهید مشاوران می توانند در این زمینه اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار دهند.

قبل از سفارش طراحی سایت حتما با کمک گرفتن از افراد متخصص موارد زیر را آماده کنید

مشاوره قبل از خرید

همانطور که در مطالب ذکر شده بیان شد قبل و در هنگام طراحی سایت نیاز به حضور مشاور است. بعد از اولین جلسه با مشاور باید مواردی همچون تعیین نوع مخاطبین، امکانات مورد نیاز در سایت، اهداف کسب و کار و رقبا پیش بینی شود. همچنین در پایان باید مواردی مانند هزینه راه اندازی سایت، زمانبندی و مراحل طراحی پیش بینی شود.

قبل از اینکه خدماتی را خریداری کنید مشاوره انجام دهید معمولا مشاوران خود شرکت ها اطلاعات درستی را در اختیار شما قرار می دهند. در تمامی کسب و کارها مشاوره قبل از خرید یکی از نکات مورد نیاز خرید کردن است.

طراحی اختصاصی

طراحی اختصاصی سایت های کسب و کار و ارائه خدمات بسیار مهم است شما باید با دیگران متمایز باشید. سعی نکنید از قالب های تکراری برای راه اندازی سایت خود استفاده کنید. برای دیده شدن باید متفاوت بود. در هنگام عقد قرارداد با طراح سایت روی این نکته تاکید کنید که سایتی مختص به شما طراحی شود.

در مطلب به پلتفرم وردپرس برای طراحی سایت اشاره شد که نیاز است به بخشی از مزایا و معایب آن اشاره شود

مزایا

 • وردپرس از لحاظ سئو بهتر از سایر پلتفرم ها است
 • کار کردن با آن آسان است
 • قالب های رایگان زیادی برای آن وجود دارد
 • برای موتورهای جستجو بهینه شده است
 • پشتیبانی قدرتمندی دارد

معایب

 • مناسب سایت های بزرگ نیست
 • برای راه اندازی فروشگاه های اینترنتی مناسب نیست
 • همه نیازهای یک کسب وکار را برطرف نمی کند
 • همیشه باید آخرین نسخه دانلود و بروز رسانی شود

برای اینکه دچار صرف هزینه مجدد برای طراحی وب سایت نشوید از مشاوران آشنا به تجارت الکترونیک و متخصصان طراحی مشورت بگیرید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *