اینفوگرافیک چیست و کاربرد آن چرا ضروری است؟

فرقی ندارد در این پهنه ی گسترده وب به چه نوع فعالیتی مشغول هستید، آنچه که مهم است نحوه استفاده درست شما از اینفوگرافیک و حک شدن محتوای برندتان در ذهن ناخودآگاه مخاطبان است. شما با طراحی اینفوگرافیک در مدت زمان کوتاه تر می توانید نتیجه ای چندین برابر بهتر بگیرید.

 

مقدمه

پیش تر ها زمانی که افراد قصد داشتند موضوعی را به طور جامع به مخاطبان انتقال دهند، مقالاتی طولانی نگارش میکردند. اما نکته اینجاست که مخاطبان امروزی دیگر مانند گذشته زمان کافی برای خواندن طومارهای طولانی را ندارند. جهان روی دور تند قرار گرفته و افراد برای هر ثانیه از زمان خود برنامه ریزی دارند بنابراین متنهای طولانی را رد میکنند و به جای آنها سراغ محتواهای مفید و مختصر میروند. شاید تصور کنید وارد کردن حجم زیادی از اطلاعات به مغز آن هم در زمان کوتاه ممکن نیست اما با ظهور پدیده ای به نام اینفوگرافیک، خط بطلان بر تمام معادلات قدیمی کشیده شد به نحوی که می توان تنها با مشاهده یک طرح گرافیکی به اطلاعات زیادی در لحظه دست پیدا کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد اهمیت اینفوگرافیک بیشتر با هم صحبت کنیم.

اینفوگرافیک چیست؟

برای پایداری در دنیای رقابتی امروز باید اقدام به تولید محتوای درست نمود و هدف را به شکلی دقیق نشانه گرفت. نشانه گرفتن هدف به معنای جذب مخاطبان بیشتر و ایجاد بستری گسترده و قدرتمند از مخاطبان مشتاق است. اینفوگرافی ابزاری برای تولید محتوا و نمایش ساده و جذاب اطلاعات به واسطه آیتم های گرافیکی می باشد. اینفوگرافی در واقع همان طراحی های گرافیکی خلاقانه و خوش رنگ و لعابی ست که حجم قابل توجهی از اطلاعات و داده های مفید در آن گنجانده می شود و مخاطبان با یک بار نگاه کردن به آن اطلاعات را به شکلی عمیق به خاطر خواهند سپرد و این است قدرت و اهمیت اینفوگرافیک؛ ثبت اطلاعات به شکلی عمیق در ذهن و خاطر مخاطبان. این طرح ها جذابیت بصری بالایی دارند، به راحتی به اشتراک گذاشته می شوند و مورد استفاده تمامی کسب و کارها قرار می گیرند. معماری اطلاعات و گرافیک آماری از دیگر واژه هایی است که به جای اینفوگرافیک استفاده می شود.

 

اهمیت اینفوگرافیک از کجا سرچشمه می گیرد؟

اگر شما هم صاحب یکی از کسب و کارهای دنیای تجارت امروز باشید باید به اهمیت اینفوگرافیک واقف باشید. این اهمیت در واقع ریشه در عملکرد مغز انسان دارد. مغز انسان قادر است محتوای تصویری را بسیار سریع تر پردازش کند و درون مایه آن را برای مدت زمان طولانی تری به خاطر بسپارد. شاید برایتان عجیب باشد اما محتواهای بصری در دنیای آنلاین 94 درصد بیش از محتواهای متنی بازدید دارند و با سرعتی برق آسا بین کاربران به اشتراک گذاشته می شوند و دست به دست می شوند. از طرفی کسب و کارهایی که از اینفوگرافیک استفاده می کنند در جذب مشتری و متقاعد کردن آن ها برای دریافت محصول یا خدمات تا 50 درصد موفق تر از کسب و کارهایی عمل می کنند که تنها از محتوای متنی استفاده می کنند. بنابراین به عبارت ساده می توان گفت اینفوگرافی قادر است شما را بسیار سریع تر، با قدرت بیشتر و به شکلی بسیار ساده به هدف اصلی تان که جذب مشتری و فروش بیشتر است برساند.

ضرورت کاربرد اینفوگرافیک در چیست؟

فرقی ندارد در این پهنه ی گسترده وب به چه نوع فعالیتی مشغول هستید، آنچه که مهم است نحوه استفاده درست شما از اینفوگرافیک و حک شدن محتوای برندتان در ناخودآگاه مخاطبان است. شما با طراحی اینفوگرافیک در مدت زمان کوتاه تر می توانید نتیجه ای چندین برابر بهتر بگیرید. کاربران امروزی بی شک از مطالعه متن های طولانی و کسل کننده و یکنواخت خسته خواهند شد و اینفوگرافیک همان چیزی ست که می تواند محتوای برند شما را از حالت کسل کننده خارج کند و به آن روح ببخشد. در واقع می توان گفت که اینفوگرافیک جذابیت بیشتری برای مخاطبان دارد و همچون یک آهنربای قوی آن ها را به سمت خود میکشاند.

اینفوگرافیک در واقع منظور ما را به شکلی ساده، صریح، خلاصه وار و شیوا بیان می کنند و کاربران را دچار سردرگمی نخواهند کرد. علاوه بر این ها شما این امکان را دارید تا با طراحانی خلاق و کاربلد کار کنید و هر روز رنگ و لعابی جدید و کاربر پسند به محتواهای خود بدهید. در واقع آیتم جذاب برای کاربران در اینفوگرافی همان آیتم های گرافیکی هستند که امکان پردازش خلاقیت و نوآوری در آن ها بسیار بالاست.

از قابلیت وایرال شدن سریع اینفوگرافیک نیز نباید غافل شد. کاربران تنها با فشردن یک دکمه در شبکه های مجازی می توانند اینفوگرافیک های شما را برای دیگران ارسال کنند بنابراین محتوای برند شما به سادگی با فشردن یک دکمه وایرال خواهد شد. شما بدون نیاز به مجبور کردن مخاطبان برای مطالعه محتوای خود، آن ها را به شکلی غیر مستقیم جذب خواهید کرد و ترافیک ورودی به صفحات مجازی تان را افزایش خواهید داد. بنابراین در نتیجه سئوی قوی تری خواهید داشت و این موضوع باعث بالا رفتن رتبه و اعتبار شما در دنیای مجازی خواهد شد.

انواع کاربرد اینفوگرافیک در حوزه های مختلف طراحی چیست؟

حوزه های استفاده و کاربرد اینفوگرافیک به قدری گسترده است که اگر بخواهیم این حوزه ها را نام ببریم بی شک لیستی بلندبالا از انواع کسب و کارها باید تدارک دیده شود. اما به طور کلی می توان کاربرد اینفوگرافی را در حوزه هایی چون طراحی پاورپوینت، طراحی رزومه های کاری، طراحی پوستر، تبلیغات حوزه موشن گرافی، منوی رستوران ها، محتوای مجلات و مطبوعات، بروشورها، انواع کاتالوگ، طراحی سایت، محتواهای آموزشی و طراحی پست های مربوط به شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام، پینترست، لینکدین فیسبوک و توییتر به طور گسترده مشاهده کرد. طراحی آیتم های بصری در اینفوگرافیک توسط طراحان چیره دست و خلاق با به کارگیری رنگ های اصولی، طرح های مفهومی و نمادهای خلاقانه بی شک کسب و کار شما را در تیررس نگاه مخاطبان قرار خواهد داد.

نتیجه گیری

اینفوگرافیک یکی از ابزارهای اصلی و اساسی در تولید محتواست. کاربرد اصلی اینفوگرافیک را می توان در حوزه های اطلاع رسانی، تبلیغات، فرهنگ سازی و آموزش پر رنگ تر از حوزه های دیگر ارزیابی کرد. اینفوگرافی به صاحبان کسب و کارها کمک می کند تا اطلاعات و مفاهیم پیچیده را در قالب طرح های گرافیکی جذاب و آیتم های تصویری جلب توجه کننده آن هم به شکلی ساده سازی شده به مخاطبان انتقال دهند و از همه مهمتر اینکه در ناخودآگاه مخاطبان به شکلی عمیق و طولانی مدت ماندگار شوند. کلید موفقیت در دنیای تجارت امروز حک شدن نام برند در ناخودآگاه مشتری و دست به دست شدن هر چه بیشتر محتوای برند شما در بین مخاطبان است و این دقیقا همان کاری ست که اینفوگرافیک برای شما انجام خواهد داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا